Kategoriler
Kadınlar İçin

Dans etmek ev işi yapmaktan daha çok kalori yaktırıyor!

Yaptığı obezite ameliyatlarıyla aralarında ünlülerin de bulunduğu 2 binden fazla kişinin sağlıklı bir hayata kavuşmasını sağlayan Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, en iyi yağ ve kalori yakma yöntemlerini listeledi.

 

Prof. Dr. Halil Coşkun’un yeni çıkan ‘Obezite Kaderiniz Değil’ isimli kitabında yer alan listeye göre, dans etmek; ev işi yapmaktan, golf oynamaktan, araba yıkamaktan, bahçe işleri yapmaktan, buz pateni yapmak ve yürümekten daha çok kalori yaktırıyor. Yaklaşık 65-70 kilogram ağırlığındaki bir kişi 1 saatte dans ederek 105 kalori harcıyor.

 

Prof. Dr. Halil Coşkun, daha çok kalori yakmak isteyenlere ise 150 – 245 kalori yaktıran ip atlamayı, koşmayı, yüzmeyi, çim biçmeyi, basketbol oynamayı ve bisiklete binmeyi tavsiye ediyor.

 

“Spor yapmak ya da diğer işler bana göre değil” diyorsanız dansı vücudu çalıştırmak ve kilo vermeyi kolaylaştırmak amacıyla kullanabilirsiniz. Vücudun üst ve alt kısımlarını aynı anda çalıştırdığı için sadece kilo vermek için değil vücudu şekillendirmek için de kullanılabilir.

 

 

Prof. Dr. Halil Coşkun’un önerdiği  Aktivite / Kalori Cetveli şöyle:

 

Aktivite Kalori Aktivite Kalori
Yürüyüş-3km/saat 83 Basketbol 124
Yürüyüş-6.5km/saat 100 Dans 105
Golf 85 Ev İşleri 63
İp Atlama 245 Yüzme-800mt 152
Bahçe İşleri 54 Buz Pateni 100
Çim Biçme 150 Araba Yıkama 65
Bisiklete Binme 135 Koşu 190

Yaklaşık 65-70 kg ağırlığında bir kişinin 1 saatte harcadığı enerji.

Not: Bu yazıdaki bilgiler genel bilgi vermek amacı ile hazırlanmış olup bir doktordan alınan bilgilerin yerine kullanılamaz.

© Buradaki bilgilerin herhangi bölümü veya tamamı diyetisyen.com.tr’nin müsaadesi olmadan kullanılamaz veya çoğaltılamaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.