Kategoriler
Diyabet Manşet

Meyvelerin diyabet için faydası olabilir

Büyük çaptaki bir çalışma, taze meyve yemenin şeker hastalığının gelişme riskini ve hastalığın komplikasyon riskini azaltabileceğini bulmuştur.

HABER MERKEZİ (Diyetisyen.com.tr) – Taze meyvenin herkesçe bilinen faydaları vardır. Ancak bazı uzmanlar ve şeker hastalığı olan bazı insanlar, meyvelerdeki yüksek şeker içeriğinin risk oluşturabileceğini sorguluyor.

PLOS Medicine’de yapılan bir çalışmada, sigara, alkol tüketimi, kan basıncı ve diğer faktörleri kontrol altına alan ve ortalama yedi yılda 30-79 yaş arası 512 bin 891 Çinli erkek ve kadın üzerinde diyetleri ve sağlık durumları izlendi.

Başlangıçta şeker hastalığı bulunmayan kişiler arasında, günlük taze meyve tüketenlerde, hastalığın gelişme riski, hiçbir meyve tüketmeyenlere kıyasla yüzde 12 daha düşük çıkmıştır. Daha fazla sıklıkta meyve yiyenlerde, daha düşük diyabet riski vardır.

Zaten diyabetik olan kişilerde, haftada üç kez meyve yiyenlerin, meyve yemeyenlere göre yüzde 17 daha az ölüm riski ve kalp ve böbrek hastalığı gibi diyabetik komplikasyonların riski daha düşük olmaktadır.

Çalışma gözlemseldi ve etkinin nedeni ise belirsizliğini korumaktadır. Ancak, Oxford Üniversitesi’nden araştırmacı ve baş yazar Dr. Huaidong Du “Meyve şekeri, üretilmiş gıdalardaki şekerle aynı değil ve farklı şekilde metabolize edilebilir” dedi. Ayrıca, meyvelerde başka yollarla da yararlanabilecek diğer besin maddeleri olduğunu söyledi.

İnternet insan hayatına giriş yaptığı günden bu yana zamanla birçok değişik chat yapılması için sohbet odaları kuruldu. Elbette sohbet odaları ilk zamanlar çok az site olduğundan insanlar hem bağlantı problemi ile karşı karşıya kalabilmekte hem de arzu edildiği kadar insanlar ile tanışma şansı bulunmaktaydı. Fakat günümüzde ise birçok değişik problem özellik ve teknoloji ile birlikte açılmış durumdadır. Sadece kendi şehirden değil ayrıca herkes ülkenin birçok farklı şehrinden değişik insanlar ile tanışarak sohbet etme imkanı bulunabilmektedir. Tabii bu konuda üyeliksiz sohbet odalarının ayrıcalığı bambaşkadır. Bunun temel nedeni ise yüz yüze olmadan rahat bir şekilde bilgisayar önünde veya cep telefonu (akıllı telefon/tablet) ile konuşmaktır. Sohbet odaları sayesinde sohbet siteleri yapmanın keyifli yolu eski dönemlerde internet üzerinden sohbet yapılırken birçok farklı problem ile karşı karşıya kalınmaktaydı. Şimdi ise o kadar fazla sohbet odaları bulunmakta ki, insanlar her birine ayrı ayrı giriş yaparak farklı kişiler ile günün 24 saati değişik zamanlarda sohbet etme imkanı bulabilmektedir. Bambaşka kültürleri tanımak ve onlarla sohbet ederken dostluklar ve arkadaşlıklar da kurmak daha da kolay bir hale gelmiş durumdadır. Evde can sıkıldığında veya iş yerlerinde boş zamanlarında ve hatta dışarıda da bir şeyleri beklerken hemen tüm bu sitelere giriş sağlayarak bambaşka insanlar ile muhabbet etmeye başlanılabilir. Özellikle bizimmekan sohbet siteleri ile her daim bizimmekan sohbet etmenin yolu günümüzde herkes birbirinden farklı ve oldukça güçlü alt yapılara sahip olan sohbet odalarına giriş sağlayarak değişik odalara bağlamak suretiyle bireysel veya toplu olarak muhabbet etme imkanını elde edebilir. Mynet sohbet Hiçbir ücret ödemeden ve gerçek insanlar ile seviyeli bir sohbetin içine giriş sağlayarak sosyal olma fırsatı da alınabilir. Mynet sohbet İnsanlar konuşa konuşa anlaşır sözünün yerine getirilmesi için en doğal ortamlardan biri olan internet chat siteleri kapsamında herkes kendi karakter yapısına uygun kişileri bulabilir ve ayrıca değişik insanlar ile de yine bambaşka konuları tartışılabilir. Ayrıca artık türk chat odalarının yanı sıra mobil hizmet çatısı altında da hiçbir problem yaşanmadan arzu edilen her yerden rahat bir şekilde geri sağlanarak istanbul sohbet sitesi bünyesinde çeşitli müzikler eşliğinde harika bir sohbet gerçekleştirilebilir. Cinsel sohbet odalarımızda daha hızlı ve güvenli sohbet etmek için hemen mobil akıllı telefon/tabletinle sohbeti denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.